Artykuł sponsorowany
Reumatyzm to określenie, które odnosi się do szerokiej grupy dolegliwości stawowych i wieloukładowych. Jego objawy często utrudniają wykonywanie czynności codziennych. Reumatyzm przebiegać może z okresami rzutu (nasilenia objawów) i remisji, do której się dąży. W naszym artykule przedstawiamy, jakie objawy mogą być pierwszym sygnałem, że mamy do czynienia z reumatyzmem. Zachęcamy do poszerzenia wiedzy o problemach stawowych!
Czym jest reumatyzm i jak go rozpoznać?
Spis treści
Reumatyzm to ogólna nazwa grupy schorzeń obejmujących stawy, a niejednokrotnie także dających objawy skórne, okulistyczne, czy sercowo-naczyniowe. Przyczyną tego problemu są nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego, który atakuje własne tkanki (dlatego problemy te nazywa się autoimmunologicznymi). W ich przebiegu dochodzi do procesów zapalnych, które dotykają stawy, a przy tym często także inne narządy (np. zapalenie tęczówki). Wyróżnia się następujące postacie reumatyzmu:
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS) – do objawów stawowych dołączają w tym przypadku objawy skórne,
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – obejmuje ono, oprócz kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych także inne stawy,
- twardzina układowa,
- toczeń rumieniowaty układowy,
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (występujące u dzieci i młodzieży),
- inne postacie reumatyzmu, w tym o charakterze niezapalnym (np. zwyrodnienia stawowe).
Aby stwierdzić, czy objawy te oznaczają właśnie reumatyzm, konieczna jest dokładna diagnostyka.
Pierwsze objawy reumatyzmu – na co zwrócić uwagę?
Pierwsze objawy sygnalizujące reumatyzm mogą być niespecyficzne i podobne do innych problemów zdrowotnych. Jednak naszą uwagę powinny zwrócić w szczególności takie symptomy, jak:
- bóle stawów (często symetryczne, obejmujące np. stawy dłoni i stóp w obu kończynach, oba nadgarstki, kolana, biodra, barki czy łokcie),
- obrzęki stawów – zwiększenie ich obrysów (zazwyczaj również obustronne),
- zaczerwienienie stawów (świadczące o toczącym się w ich obrębie stanie zapalnym),
- wzmożone ucieplenie stawów (również na skutek stanu zapalnego),
- zmniejszona ruchomość stawów (poprzez ból, obrzęk, a także zmiany wywołane toczącym się procesem zapalnym),
- sztywność stawów (jednym z pierwszym objawów reumatyzmu jest tzw. sztywność poranna stawów),
- objawy ogólnoustrojowe: gorączka lub stany podgorączkowe, zmęczenie, osłabienie.
Do powyższych objawów mogą dojść także dolegliwości pozastawowe, w tym zaczerwienienie oka (mogące świadczyć o zapaleniu tęczówki) i zmiany skórne. W zaawansowanych stadiach mogą pojawić się także zniekształcenia stawów (w tym tzw. palce o kształcie łabędziej szyjki lub palce butonierkowate).
Pierwsze objawy reumatyzmu – co robić, gdy się pojawią?
Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy, które mogą oznaczać reumatyzm, należy skonsultować się ze specjalistą, które pokieruje diagnostyką. Podstawą jest zgłoszenie się do reumatologa i stosowanie się do otrzymanych zaleceń. Doraźnie warto wspomagać swój organizm w dążeniu do remisji objawów zdrowym stylem życia, w tym:
- prawidłową dietą dostarczającą wszystkich niezbędnych dla stawów składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i kwasy omega 3 (owoce, w tym awokado, warzywa, tłuste ryby morskie, oleje dodawane do sałatek na zimno),
- dbałością o zdrowy sen i odpowiednią ilość czasu na odpoczynek w ciągu dnia,
- naturalnymi sposobami łagodzenia objawów (takimi jak np. olejek rozmarynowy – chociaż jest on często stosowany jako perfumy do domu czy pomoc przy infekcjach, może być także używany w objawach reumatyzmu),
- unikaniem przeciążeń stawowych i zmianą swoich nawyków dotyczących wykonywania prac domowych na bardziej ergonomiczne.
Wiesz już, jakie mogą być pierwsze objawy reumatyzmu – gdy tylko zauważysz je u siebie lub u bliskich – działaj! Nie zwlekaj z konsultacją u specjalisty i dbaj o stawy, wprowadzając zdrowe rozwiązania do swojego jadłospisu, trybu życia i sposobu wykonywania czynności codziennych!
Ciekawy artykuł!