Anturium doniczkowe to wyjątkowa roślina dekoracyjna, która wprowadza do naszych wnętrz nutę egzotyki. Jej liście – ciemne i błyszczące – wspaniale kontrastują z nietuzinkowymi, czerwonymi kwiatami. W pielęgnacji anturium w doniczce kluczowe jest właściwe podlewanie – zapewnić ono może roślinie zdrowie i zagwarantować obfite kwitnienie.
Jak pielęgnować anturium?
Spis treści
Anturium to roślina, która cieszy się rosnącą popularnością. Jej ciekawy, egzotyczny wygląd i stosunkowa prostota uprawy czynią z nią idealną roślinę dekoracyjną do naszych wnętrz. Anturium należy do roślin mało problematycznych, jednak warto przestrzegać kilku istotnych zasad pielęgnacji.
Kupując anturium w doniczce, warto uważnie sprawdzić wybraną sadzonkę. Roślina powinna być silna i zdrowa – jakiekolwiek „ubytki” albo oznaki choroby mogą wskazywać na atak szkodników lub – co gorsza – przelanie. Zaleca się kupno sadzonek ze sprawdzonych źródeł. Warto sprawdzić ofertę sklepu Tomaszewski, gdzie pod adresem https://tomaszewski.pl/gatunki/anturium/ znajdziemy piękne okazy różnych odmian anturium.
[obraz_1]
Czym podlewać anturium?
Anturium w domu, jak każda roślina doniczkowa, potrzebuje odpowiednich warunków wzrostu. Kluczowe jest tutaj podlewanie. W uprawie anturium nie zaleca się korzystania z twardej wody wodociągowej – zawierać ona może wapń i chlor, które szkodzą roślinie. Zaleca się natomiast korzystanie z wody przefiltrowanej i odstanej. Wystarczy po prostu przefiltrowaną wodę odstawić w szklanym naczyniu na 24 godziny w temperaturze pokojowej.
Jeśli chcemy jeszcze lepiej zadbać o roślinę, to w okresie wegetacji możemy nawozić roślinę. Skuteczny domowy nawóz do anturium to nawóz z banana – już ten jeden składnik może dostarczyć roślinie potrzebne minerały. Dobrze sprawdza się także nawóz z mąki ryżowej. Oczywiście, na rynku dostępne są także profesjonalne, gotowe nawozy, które można stosować do anturium w okresie wzrostu (zazwyczaj zaleca się to robić raz na trzy tygodnie, gdy roślina kwitnie).
Jak często podlewać anturium?
Anturium nie lubi ani zbytniej suszy, ani zbytniego przelewania. Zaleca się podlewanie rośliny z wykorzystaniem odstanej wody, gdy wierzchnia warstwa ziemi (głęboka na 2 cm) przeschnie. Jeśli podłoże wypuściło nadmiar wody na dno osłonki, należy ją wylać. Anturium nie powinno stać w wodzie. Mogłoby to doprowadzić do gnicia korzeni, a co za tym idzie – nawet obumarcia rośliny.
[obraz_2]
A po czym rozpoznać, że roślina została przelana? Gdy został zahamowany jej wzrost, a młode liście anturium zaczynają opadać, to oznacza, że korzenie mogły zacząć gnić. Aby uratować roślinę,należy działać szybko, wyciągając ją z doniczki i oczyszczając z wilgotnej ziemi. Następnie należy usunąć zgniłe elementy, zdezynfekować korzenie i pozostawić je do wyschnięcia. Dopiero wtedy można umieścić anturium w nowym podłożu.
Pielęgnacja anturium – o czym jeszcze należy pamiętać?
W uprawie anturium ważne są jeszcze dwie rzeczy: odpowiednie stanowisko i wilgotność powietrza. Roślina ta lubi stanowiska widne, nie zaleca się jednak stawiania jej na pełnym, ostrym słońcu. Najlepiej odnajdzie się na wschodnim lub zachodnim parapecie.
Anturium źle znosi także suche powietrze. Jeśli mamy z nim problem, warto ustawić w pomieszczeniu nawilżacz powietrza. Skorzystają na tym nie tylko rośliny, ale i sami domownicy!
Ciekawy artykuł!
Ciekawy artykuł!