Według powszechnej opinii choroby układu kostnego dotykają głównie osób starszych. Nie do końca jest to prawda, ponieważ na zdrowie kości wpływa wiele czynników, nie tylko wiek. Co może mieć negatywny wpływ na stan ogólny kości? Sprawdź, czego unikać!
Te czynniki osłabiają Twoje kości. Sprawdź, jak temu zaradzić!
Według powszechnej opinii choroby układu kostnego dotykają głównie osób starszych. Nie do końca jest to prawda, ponieważ na zdrowie kości wpływa wiele czynników, nie tylko wiek.
Co może mieć negatywny wpływ na stan ogólny kości? Sprawdź, czego unikać!
Osteoporoza? Nie tylko u seniorów
Jednym z najbardziej znanych schorzeń kości jest osteoporoza. Chociaż kojarzona jest najczęściej z przemianami menopauzalnymi u kobiet, na jej rozwój mogą mieć wpływ również nieodpowiednia dieta czy brak wysiłku fizycznego.
To choroba, która przez długi czas nie daje żadnych objawów, a najczęściej wykrywa się ją dopiero wtedy, gdy dojdzie do złamania i podczas diagnostyki obrazowej zauważalny jest spadek mineralizacji kości.
Co szkodzi kościom?
Wśród czynników, mających znaczący wpływ na stan i zdrowie szkieletu należy wspomnieć o diecie. Jadłospis ubogi w wapń spowoduje ubytek tego minerału w kościach i doprowadzi do zaburzeń ich prawidłowej mineralizacji.
Jednak wapń, to nie wszystko. Nawet bogata w wapń dieta nie poprawi stanu kości, jeśli będzie w niej brakować witaminy D3. To właśnie ona odpowiedzialna jest za regulację procesów mineralizacji, dlatego jej niedobór w skrajnych przypadkach u dzieci może powodować krzywicę, a u dorosłych wzrost łamliwości kości związany z ich odwapnieniem1, o czym więcej można przeczytać na blogu https://www.mollers.pl/.
Również nadmiar soli w codziennej diecie, może wpłynąć niekorzystnie na jakość i moc kośćca u osób w każdym wieku. Zbyt duża ilość soli w organizmie, może bowiem doprowadzać do wypłukiwania wapnia. W efekcie jego ilość nawet pomimo odpowiedniej podaży w diecie będzie niewystarczająca dla odpowiedniej mineralizacji kości2.
Podobne działanie do soli mają również kofeina i teina. Kawa, herbata, napoje energetyczne czy popularna coca-cola mogą przyczyniać się do zwiększonej utraty wapnia wraz z moczem1. Dlatego osoby będące w grupie ryzyka osteoporozy, powinny ograniczyć ich spożywania do minimum.
Palacze również nie mają łatwo, gdy chodzi o kości. Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym nie tylko pogarszają procesy wchłaniania wapnia w organizmie, ale w czasie palenia zastygają procesy tworzenia nowych komórek kostnych, co sprzyja przyspieszonej demineralizacji tkanki.
Nie można nie wspomnieć również o lekach, które mogą wpływać na ogólne osłabienie stanu kośćca. Są to3:
- antybiotyki,
- sterydy,
- leki przeciwzakrzepowe,
- leki uspokajające i psychotropowe.
Osoby niemające wpływu na powyższe czynniki ryzyka (np. przyjmujące stale leki) powinny zwrócić szczególną uwagę na podaż wapnia i witaminy D3 w diecie i w razie konieczności zastosować suplementację tych składników, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Bibliografia:
- https://www.webmd.com/osteoporosis/ss/slideshow-bone-wreckers [dostęp 18.11.2024)
- IWAŃCZAK, BARBARA; KRZESIEK, ELŻBIETA; IWAŃCZAK, FRANCISZEK. Osteoporoza i osteopenia u dzieci i młodzieży–przyczyny, diagnostyka i leczenie. Adv. Clin. Exp. Med, 2004, 13.1: 177-184.
- RABIJEWSKI, M. (2017, November). CZYNNIKI RYZYKA OSTEOPOROZY, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM PRAWIDŁOWEGO ROZWOJU I METABOLIZMU TKANKI KOSTNEJ. In Forum Zakażeń (Vol. 8, No. 5).
Artykuł sponsorowany
Ciekawy artykuł!