Olej z rokitnika, nazywany też złotem Syberii, to cenna naturalna substancja, która znajduje zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w rutynie pielęgnacyjnej skóry. Ten ciemnopomarańczowy olej bogaty w karotenoidy doskonale sprawdza się jako dodatek do różnych kosmetyków. Trzeba jednak wiedzieć, jak go stosować, ponieważ jest to specyficzny olej, którego nie aplikuje się bezpośrednio na skórę i włosy – sprawdź dlaczego!
Olej z rokitnika – co go wyróżnia?
Spis treści
Rokitnik (Hippophae rhamnoides) to mrozoodporny krzew, którego owoce od wieków są uznawane za cenny dar natury, ponieważ wykazują liczne właściwości zdrowotne i odżywcze. Krzew ten rośnie w Europie i w Azji, a jego pomarańczowe jagody stosuje się w tradycyjnej medycynie – głównie w Rosji, Chinach i Tybecie.
Zimnotłoczony olej z rokitnika znany jest ze swojego unikalnego składu. Taki olej jest w 100% naturalny i zachowuje oryginalny, intensywny kolor oraz bogactwo składników aktywnych. Olej z rokitnika to źródło kwasów omega: kwasu linolowego (omega-6), kwasu oleinowego (omega-9) oraz kwasu alfa-linolenowego (omega-3). Olej rokitnikowy obfituje także w witaminy C i E oraz w karotenoidy, które są grupą naturalnych barwników.
Swój specyficzny, ciemnopomarańczowy kolor olej z rokitnika zawdzięcza właśnie wysokiej zawartości karotenoidów. To karetonoidy nadają roślinom (i tkankom zwierzęcym) kolor żółty, pomarańczowy i czerwony, ponadto chronią one komórki przed promieniowaniem UV i wolnymi rodnikami. Warto mieć na uwadze także to, że z beta-karotenu wytwarzana jest w organizmie witamina A.
W jaki sposób olej z rokitnika działa na skórę i włosy?
Karotenoidy obecne w oleju z rokitnika nadają mu intensywny pomarańczowy kolor, ale oprócz tego działają też regenerująco i przeciwzapalnie na skórę oraz poprawiają jej elastyczność. Trzeba również wiedzieć, że olej z rokitnika zawiera bardzo dużo antyoksydantów, które chronią skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników, powodujących uszkodzenie komórek i ich przedwczesne starzenie się. Należy też dodać, że olej ten pomaga zredukować rozstępy i blizny oraz niweluje przebarwienia skóry.
Olej z rokitnika jest stosowany w kosmetykach do pielęgnacji cery dojrzałej i suchej, naczynkowej, ale też trądzikowej i tłustej. Można go również wykorzystać w charakterze naturalnego samoopalacza lub w celu złagodzenia podrażnień skóry po opalaniu. Dodaje się go na przykład do maseczek do twarzy, serum olejowych, kremów oraz balsamów do ciała.
Olej z rokitnika może też być stosowany na włosy, ponieważ regeneruje ich strukturę, poprawia elastyczność i nadaje im piękny połysk. Bywa także wykorzystywany w walce z łupieżem i w celu ograniczenia wypadania włosów. Warto dodać go do maski, odżywki, szamponu lub do płukanek koloryzujących włosy.
Jak stosować olej z rokitnika w codziennej pielęgnacji?
Ze względu na swoją intensywną barwę, olej z rokitnika nie może być aplikowany na skórę w czystej postaci. Co więcej, najwyższe zalecane stężenie tego oleju jest niskie, więc trzeba uważać, aby nie dodać go do kosmetyku w zbyt dużej ilości. Olej ten posiada intensywny kolor i działanie, więc stosuj go w stężeniu 1-5%! Polecane jest stosowanie go w połączeniu z innymi naturalnymi olejami roślinnymi.
Wzbogać olejem rokitnikowym swój ulubiony kosmetyk lub stwórz od podstaw serum, balsam do ciała czy na przykład odżywkę do włosów z dodatkiem tej substancji, pamiętając o tym, że jej niskie stężenie w preparacie to klucz do sukcesu!
Ciekawy artykuł!
Ciekawy artykuł!