test-osobowosc-perso
Blog,  Recenzje

Test osobowości: PERSO.IN – kim jestem i jak mogę wykorzystać swoje zalety w pracy?

Odkąd pamiętam uwielbiam rozwiązywać psychotesty. Oczywiście wszyscy podchodzimy do nich z przymrużeniem oka. Nie wierzymy w to, że pewna ilość zaznaczonych gwiazdeczek czy serduszek może się przekładać na to jacy jesteśmy. A nawet jeśli test będzie dość zgodny z rzeczywistością, to i tak nie bardzo wiemy, co z tą wiedzą dalej zrobić. Podzielę się dziś z Tobą moim niezwykłym doświadczeniem: testem PERSO.IN i tym, co wyniosłam z rozmowy z psychologiem – Patrycją Borowską. Czy rozwiązało to moje życiowe wątpliwości? Co zmieniło? Co ułatwiło? I czy takie testy mają w moim odczuciu sens?

Test osobowości PERSO.IN

Na początek odrobina teorii. Model osobowości Wielkiej Piątki (autorstwa Paula Costy i Roberta McCrae) zakłada, że każdy z nas wykazuje się pewnymi cechami w 5 obszarach. (Te cechy to: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność). To, czy angażujemy się w określone zadania, czy budujemy głębokie relacje i czy radzimy sobie ze stresem wynika właśnie z tych cech. Te cechy są dość stałe, a to oznacza, że nie zmieniają się praktycznie przez całe życie.

W idealnym świecie każdy z nas powinien pracować w zawodzie, który te nasze wyjątkowe cechy uwzględnia. A jednak jak widzę po sobie i swoim otoczeniu: wielokrotnie trafiamy w miejsca, w których się nie spełniamy, nie dogadujemy się z ludźmi, czujemy się zestresowani i wykorzystywani. Tam, gdzie swojej pracy NIE LUBIMY. Na pewno nieraz słyszałaś „ona się do tej pracy nie nadaje!” albo „on ma nieodpowiedni charakter żeby być dyrektorem/ kurierem/ sprzedawcą”. Bo chociaż podświadomie czujemy, że coś jest nie tak, to nie umiemy określić z czego to wynika.

Część z nas uświadamia sobie, że posiada pewne cechy, dzięki którym łatwiej nam dany zawód wykonywać, np. osoba, która nie ma problemu z przemawianiem dużo łatwiej odnajdzie się w pracy wymagającej prezentacji przed dużą grupą osób. Albo osoba wysoko wrażliwa i jednocześnie komunikatywna odnajdzie się w zawodach związanych z mediacją. Jeśli znamy swoje atuty możemy je wykorzystać. I tutaj z pomocą przychodzi właśnie test stworzony przez zespół PERSO.IN. Profesjonalny i rzetelny, przetestowany na odpowiedniej grupie badanych, spełniający kryteria badań psychologicznych.

Po co mam robić taki test?

  • Jeśli się wahasz, szukasz swojej drogi życiowej i zastanawiasz się czy dana praca jest dla Ciebie to rozwiązując ten test najprawdopodobniej się tego dowiesz.
  • Jeśli czujesz się w swojej pracy źle to test podpowie Ci z czego to może wynikać. Otrzymasz informacje o „plusach” (przewagach) i „minusach” (ryzykach).
  • Jeśli nie masz kompletnie pomysłu na to, co robić w życiu to zbierzesz te pierwsze, podstawowe informacje o swoich mocnych stronach i na tym już możesz budować dalszą ścieżkę. (Bo jak wiesz w czym jesteś mocny to nie będziesz tracić czasu na wszystkie zbędne działania. To naprawdę oszczędza czas!)
  • Możesz umówić się na konsultację z psychologiem, który (WIERZ MI!) rozwieje dużo Twoich wątpliwości i wyjaśni to, czego nie widziałaś do tej pory. To też pokazuje jak bardzo sami często mamy mylny obraz swojej osoby. Przykład: stresujemy się daną czynnością, nie powinniśmy jej wykonywać, bo podnosi nasz poziom kortyzolu, ale pchamy się w nią z uporem maniaka. I wciąż nie widzimy jak nam szkodzi.

Jeśli tak jak ja, jesteś osobą, która lubi pracować nad swoimi cechami, chcesz się rozwijać i „poprawić” to, co utrudnia ci codzienność to ten test jest idealny dla ciebie. Ja od dawna marzyłam o tym, by wykonać profesjonalny test i propozycja Patrycji by go wykonać spadła mi z nieba. (Za co jestem jej szalenie wdzięczna :)) Chociaż na stronie PERSO.in możesz wykupić sam raport to istnieje również opcja konsultacji z certyfikowanymi specjalistami (Zajrzyj tutaj). I ja wiem, że w internecie jest pełno DARMOWYCH psycho-nie-wiadomo-kto-to-ukladal-testow tylko, że one nijak się mają do rzetelnych badań, przygotowanych przez specjalistów psychologii!!! Są raczej formą zabawy, która bardzo często odbiega od stanu realnego. Nic nie wnoszą poza zmarnowanym czasem albo ogólnymi wskazówkami jak z chińskiego ciasteczka z wróżbą ;))

Tak wygląda raport w środku :)

Na czym polega test?

To zestaw prostych zdań. Określasz na 5-stopniowej skali czy się z tym zdaniem zgadzasz czy nie. I tyle. Test nie zajmuje więcej niż 20 minut, ale ważne jest to by wykonać go bez żadnych rozpraszaczy. Oczywiście zaznaczasz odpowiedzi tak jak czujesz. Są takie zdania, przy których zaznaczysz „zdecydowanie zgadzam się”. Ale pewnie będzie też część takich przy których wybierzesz „zdecydowanie się nie zgadzam”. Pamiętaj, że nie ma tu błędnych odpowiedzi. Test pokazuje cechy Twojej osobowości – każda z tych cech ma swój pozytywny i negatywny aspekt i jest przydatna w różnych zawodach.

Co dalej?

Po wykonaniu testu otrzymałam 33-stronnicowy raport zawierający opis moich cech. Część z nich mnie zaskoczyła. (Np. to, że jestem osobą dominującą w rozmowie – sądziłam raczej, że tą wycofaną :D) A część rozbawiła, bo oddawała moją osobowość w 100% (to, że mam bardzo wysoki poziom samodyscypliny i jestem świetnie zorganizowana). Oczywiście omawiając test z osobami trzecimi okazało się, że nawet te sytuacje, które były dla mnie niepewne czy niejasne znalazły potwierdzenie. „A pamiętasz jak wtedy zrobiłaś tak i tak? – mój Mąż sypał historyjkami jak z rękawa. Zresztą sama Patrycja Borowska, psycholog z którą miałam przyjemność omawiać test również o tym wspomniała. Klienci się dziwią, a później żona lub przyjaciółka podkreśla „przecież tak właśnie robisz!”. To tylko dowód na to jak często brakuje nam dystansu względem samych siebie.

Bardzo ciekawa rzecz i niezwykle przydatna to w moim odczuciu wskazówki pt. „Gdzie możesz się sprawdzić”. To w tym momencie doświadczasz czegoś, co nazywam „zderzeniem z rzeczywistością”. Widzisz określone cechy i z automatu zestawiasz je ze swoim miejscem pracy. Przykład: jeśli jesteś osobą mocno nastawioną na pracę własną to przymusowe działanie w grupie w miejscu pracy może wywołać twój niepokój i zniechęcenie. Również bardzo ważną rzeczą jest to, że czarno na białym dostajesz informację w czym jesteś dobra. To świetny sposób by sprawdzić swoje mocne cechy.

Czego mi zabrakło?

Psychologia jest na tyle ostrożna, że unika wszelkiego szufladkowania i jednoznacznego wyciągania wniosków. Po teście dowiesz się „gdzie się możesz sprawdzić”, ale nie ma informacji w jakim konkretnie zawodzie. A to wszystko dlatego, że księgowa – księgowej nierówna i każde miejsce tworzy inne warunki do pracy. Tzn. wkraczając w określone środowisko napotykamy różnych ludzi. W jednej firmie szef jest bardziej nadzorujący, w drugiej zdaje się całkowicie na pracownika. Księgowy idealnie odnajdujący się w tym pierwszym miejscu będzie mieć problem z dyscypliną w drugim. I odwrotnie. A przecież wykonują ten sam zawód! Dlatego nie można pomijać czynników zewnętrznych, które wpłyną na uaktywnienie się naszych cech.

W sumie dlatego dobrze znać wszystkich 5 wymiarów naszej osobowości żeby mieć szerszy obraz siebie jako całości.

Rozmowa z psychologiem – hit czy kit?

Trwająca prawie 2 godziny rozmowa z psychologiem bardzo mnie zaskoczyła. Omówiłyśmy z Patrycją każdy punkt testu, analizowałyśmy sytuacje z mojego życia żeby sprawdzić czy są one potwierdzeniem czy zaprzeczeniem wyników i też troszkę odczarowywałyśmy wizję mnie samej na mój temat. Na pewno wiesz jak to jest: wydaje ci się, że robisz tak i tak a rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. 2 godziny to dużo, ale jeśli nie jesteś w stanie poświęcić jednorazowo 2-3 godzin na analizę jakie są Twoje mocne strony, co ci pomaga i w jakich sytuacjach radzisz sobie najlepiej to jak masz odkryć swoje zawodowe miejsce? Te 2 godziny to inwestycja w Twoją codzienność. Spędzamy w pracy 1/3 swojej doby. Poświęcenie 2 godzin by wypełnić tą sferę życia satysfakcją i poczuciem spełnienia to żaden koszt.

Poza tym dzięki tej rozmowie nabrałam odpowiedniej perspektywy. Spojrzałam na swoje cechy jako całość, konkretny zbiór i uświadomiłam sobie np. dlaczego prowadzę tego bloga. Czemu podejmuję różne aktywności w ciągu dnia, jak wyglądają moje relacje, do czego w nich dążę. To naprawdę niesamowite, że jedna rozmowa rzuca tak inne światło na moją codzienność.

Oczywiście wykupienie testu daje możliwość wykonania go i uzyskania bez rozmowy z psychologiem. I nie tylko z psychologiem! Na stronie PERSO.IN znajdziesz wszystkie informacje, łącznie z certyfikowanymi doradcami z którymi możesz sobie omówić wyniki testu.

Czy polecę Ci ten test?

Tak. Jeśli szukasz wskazówek i podpowiedzi. Wahasz się nad pracą, nad wyborem studiów albo zawodu i nie wiesz czy w danym kierunku się odnajdziesz. Chcesz znać swoje mocne strony i wiedzieć po prostu jakimi cechami się wyróżniasz? Zrób test. Kiedy wiesz jaki jesteś łatwiej ci dokonywać zmian zgodnych z tobą, twoimi wartościami i charakterem.

Nie. Jeśli lubisz robić, to co robisz, czujesz spełnienie w życiu zawodowym i nie potrzebujesz zmian. Najprawdopodobniej wiesz już jaka jesteś i te informacje nic w Twoim życiu nie zmienią. Oczywiście zawsze możesz zrobić taki test z czystej ciekawości :)

Więcej o teście dowiesz się ze strony PERSO.IN – znajdziesz tam fachowe artykuły wyjaśniające kwestię Wielkiej Piątki i bardzo ciekawe blogowe wpisy, np. „Czy dziedziczymy osobowość po naszych przodkach?”

Wpis powstał we współpracy z marką PERSO.IN.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *