nowy-rok-projekt-slowa
Zdrowe nawyki

Projekt: SŁOWO NA NOWY ROK. Jak je wybrać? + Lista słów.

Czy wiesz, że Japończycy na koniec roku kalendarzowego wybierają jedno słowo przewodnie minionego roku? Bardzo dużo osób podejmuje się nowego wyzwania opartego na tym pomyśle. Zamiast określać swoje cele na nowy rok wybierają jedno słowo, które będzie wpływać na wszystkie decyzje nadchodzącego roku. Jakie słowo wybierzesz w 2022? Zajrzyj na listę i przygotuj się do działania nim nadejdzie nowy rok.


Gretchen Rubin w książce Projekt Szczęśliwy Dom przytacza pomysł wybrania jednego słowa, którym będzie kierować się w swoich decyzjach przez cały rok. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzę, że wybrała „rozmach”, ponieważ zawsze miała problem z wydawaniem dużych sum pieniędzy, nawet jeśli miały być przeznaczone na przyjemności. Czuła, że się ogranicza i chciała przełamać tak własne bariery. Z racji zbliżającego się nowego roku postanowiłam wypróbować tą myśl u siebie – wybrać jedno słowo, którym będę się kierować przez kolejne 365 dni. Czemu ma służyć tak prosty eksperyment jakim jest „słowo na nowy rok”? I jak ułatwić sobie jego realizację?

Słowo zamiast celu

Nowy Rok sprzyja wyznaczaniu celów. Wszyscy to znamy. Źle opracowane, nieprzemyślane i wdrożone byle jak prowadzą do porażki. Spora część z nich nie zostaje nigdy osiągnięta – a nawet porzucona w ciągu pierwszych tygodni. Jest wiele zasad mówiących o tym jak zbudować swój cel tak by był skuteczny (zapraszam do tego wpisu). A gdyby całą listę tych zadań określić jednym słowem?

Gdyby zamiast: „ćwiczyć, odżywiać się zdrowo, pilnować badań, spacerować, pić wodę” wyznaczyć sobie słowo ZDROWIE za cel?

Z jednej strony jest to zadanie ryzykowne, bo są osoby, które potrzebują określonych zasad by osiągnąć dany efekt. Ale z drugiej strony: masz szansę zrobić więcej. Dlaczego? Bo kierując się tym słowem możesz natrafić na ścieżki, których nie dostrzegałeś przy wyznaczaniu celu.

Przykład? Powiedzmy, że chcesz się odchudzać i uznajesz, że będziesz ćwiczyć i jeść więcej warzyw, ale nie wyznaczyłeś sobie za cel ograniczenia alkoholu. Słowo ZDROWIE jako wyznacznik podpowie ci, żeby jednak z niego zrezygnować.

Łatwiejsze decyzje

Drugą, najbardziej kluczową dla mnie kwestią jest to ułatwienie procesu podejmowania decyzji. Kiedy wiesz jakim słowem się kierujesz wiesz też jakie rozwiązania wybrać. Jeśli obrałeś za cel słowo RODZINA albo ZWIĄZEK wiesz już, że nie wybierzesz nadgodzin albo dodatkowego kursu, bo nie poświęcisz tego, co jest dla ciebie najważniejsze: czasu dla bliskich.

Jeśli wybierzesz słowo ROZWÓJ będziesz wiedzieć, że w tym roku skupisz się na dokształcaniu. Odkładasz na bok oglądanie telewizji czy przeglądanie obrazków na pintereście a włączasz np. kurs internetowy. To samo w drugą stronę: jeśli wybierzesz ZABAWĘ albo RELAKS będziesz robić wszystko by zaspokoić potrzeby ciała i umysłu.

Słowo ma być kierunkiem, który obierzesz w tym nowym roku.

Słowa mają ogromną moc. Psychologowie mówią: uważaj jakich słów używasz, bo one decydują o twoim życiu i kierują nim. Mówiąc: „dokonałem tego” zamiast „jakimś cudem się udało” umiejscawiam moje własne poczucie kontroli. Jeśli go nie mam trudniej znoszę stres i łatwiej ulegam negatywnym emocjom, staję się bierny. Dzieci pozbawione wewnętrznego poczucia kontroli niechętnie podejmują się jakichkolwiek działań. Nie wychodzą też z inicjatywą, bo mają wrażenie, że nie są w stanie na nic wpłynąć. Od tego jakich słów używamy zależy nasze życie. Od tego jakie wybierzemy zależy ukierunkowanie naszej ścieżki.

Mniej oznacza więcej, dlatego wybierając JEDNO słowo nie ponosisz porażki. Nie spełniasz długiej listy celów do realizacji. Jedno słowo oznacza większe szanse na sukces.

Słowa mocy – Agnieszka Maciąg

Książkę możesz kupić m.in. TUTAJ.

Agnieszki Maciąg Słowa Mocy napisała książkę, która idealnie wpisuje się w tą tematykę. Słowa mocy, czyli tak naprawdę słowa, które powinny znaleźć się w naszej codzienności. Wzmacniające nas, odmieniające, pełne dobrej siły, napełniające nas tytułową mocą. W trakcie czytania możemy wybrać jedno ze słów za przewodnika i oprzeć na nim swoje codzienne wybory. Jest to piękna, prosta, ale też pełna pozytywnej energii książka, którą warto czytać wtedy, gdy szukamy w życiu właściwej ścieżki, jakiegoś drogowskazu. Albo gdy chcemy ukoić zranione serce. Zawiera też ayurwedyjskie porady, mantry i afirmacje – to chyba nikogo nie zaskoczy, bo Agnieszka Maciąg jest dość znaną polską joginką. Więcej informacji znajdziesz na jej blogu.

Lista słów mocy

Lista, którą dla Ciebie stworzyłam może nie zaspokoić Twoich oczekiwań. Może się przecież okazać, że Twoje słowo na nowy rok jest bardzo indywidualne. Takie jak np. mistrzostwa, modelarstwo, joga. Bo przecież możesz uznać, że takiemu zadaniu chcesz podporządkować cały rok. Może to być też czyjeś imię! Jeśli na poprawie relacji z tą osobą chcesz oprzeć nadchodzące 12 miesięcy to ono powinno być Twoim słowem na ten rok. Ale są słowa, które pasują do nas wszystkich. Oto ich lista, którą Ci zostawiam.

Podzielisz się swoim słowem na przyszły rok?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *