jak-narysowac-mandale
Lifestyle

Jak narysować MANDALE? Jakie są korzyści z rysowania mandali?

Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi mi na myśl ze słowem mandala to mnisi buddyjscy i rysowane przez nich koła. Drugie to oczywiście piękne wzorki, które zachwycają oko. Kiedy jednak postanowiłam przyjrzeć się temu zagadnieniu bliżej odkryłam drugie dno – świat oddziaływania na nasz mózg oraz cudownie prosty sposób na pracę nad doskonaleniem siebie i swojego charakteru. Zaskakujące a jednocześnie tak proste. Zapraszam!

Czym jest mandala?

To obraz na planie koła powstały w stanie medytacji, którego zadaniem jest pobudzić naszą podświadomość do wypracowania w sobie pewnych określonych cech. Zatem przy pomocy odpowiednich symboli czy nawet słów można wpłynąć na czy też zmienić swój charakter.

Rysowanie mandali wprowadza nas w stan relaksacji – ten wyjątkowy moment, kiedy plątanina myśli znika i wkraczamy w pole działania podświadomości.

Dłonie i myśli są zajęte tworzeniem a kolorystyka mandali oddziałuje na naszą podświadomość. Niezwykle często w samym centrum mandali znajdują się słowa, które sprzyjają kontemplacji, skupieniu, medytacji. Powtarzając np. słowo *miłość* pozwalamy umysłowi na wniesienie do nas jego energii, przyciągnięcie jej, przepracowanie.

Co jest istotne to fakt, że mandale są bardzo indywidualne. Na każdego działają inaczej. Te symbole inaczej wpłyną na mózg nasz a inaczej na mózg naszej koleżanki. Są różne dla określonych kultur i odmienne dla osobowości. Niektóre symbole znane są tylko nam, bo odwołują się do naszych skojarzeń i naszych wspomnień. (Jednej osobie klucze mogą kojarzyć się z bezpiecznym domem, drugiej osobie z tajemnicą – jest to bardzo indywidualna kwestia i należy uważać dobierając mandale nad którymi chcemy pracować).

Samo pochodzenie odbiorcy wpłynie na inną interpretację tego samego obrazu. Dlatego nie należy się dziwić, kiedy jedna mandala przemawia do nas bardziej niż inna. Albo gdy naszemu bliskiemu podoba się coś zupełnie innego niż nam. Najwidoczniej uderza w inne struny naszych podświadomości. 

Mandale a buddyzm.

Mandale sięgają korzeniami do buddyzmu. Są związane z ezoteryką i czy się z tym zgadzamy, czy nie stoi za nimi szereg wierzeń. Ich twórcy łączą je z naszymi czakramami. (Są to punkty energetyczne w naszym ciele). Uważam, że to bardzo ciekawe, że określony czakram jest powiązany z danym kolorem i rysowanie mandali w tym właśnie kolorze może go uleczyć.

Rysując mandale w tym kolorze można na dany czakram oddziaływać. Wpływanie na czakramy za pomocą mandali może je harmonizować  i oczyszczać, poprawiać ich funkcjonowanie i wzmacniać ich cechy. Wyznawcy tego poglądu wierzą m.in., że czakram korony odpowiada za oświecenie, czakram serca – za miłość. Zainteresowanych śmiało odsyłam do ich źródeł – można znaleźć wiele interesujących powiązań.

Jak stworzyć piękną mandalę?

Na początek polecam pracę z ołówkiem i cyrklem. Sama zawsze najpierw rozplanowuję sobie okręgi, w które wpisuję kolejne koła i inne wzory. Daję się całkowicie ponieść intuicji. Koła, kwadraty, trójkąty – najważniejsze to odtwarzać symetryczne wzory. Na tym polega piękno mandali, że bije z niej idealna symetria. Nie polecam rysowania kół odręcznie – od tego jest właśnie cyrkiel, chociaż nie ukrywam, że małe koła lubię odrysowywać przy pomocy monet.

To, co podkreślam na każdym kroku: nie trzeba wierzyć w ich ezoteryczne zdolności by tworzyć piękne mandale. W moim odczuciu najważniejsze jest to, że ich rysowanie przynosi WYCISZENIE, RELAKSACJĘ, CIERPLIWOŚĆ I SKUPIENIE. Polecają je psychologowie przy pracy z dziećmi mającymi trudności ze skupieniem uwagi. Pamiętaj by znaleźć na nie czas w swoim planie tygodnia. (Pisałam o tym tutaj.)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *