Blog,  Dziecko

Kalendarz na rzepy po angielsku

Do stworzenia tego wpisu zmobilizował mnie początek roku i chęć wprowadzenia Oli w świat kalendarza. Tematycznie to się bardzo zgrywa: wiedziała, że świętujemy Nowy Rok i widziała jak zawieszamy nowy kalendarz. Rozmawiałam z nią też o tym, że planuję nowe cele na ten rok (oczywiście trochę prostszym językiem ;)) I punkt, który przeważył: nosiłam się ze stworzeniem tego kalendarza od dłuższego czasu… Więc usiadłam i wymodziłam. A teraz Ty pobierz kalendarz na rzepy po angielsku dla swojego dziecka.

WPROWADZENIE do kalendarza na rzepy po angielsku

Zacznijmy od tego, że Ola zna liczby w zakresie 100, umie płynnie liczyć do 30. Zna też dni tygodnia w takim stopniu, że wie jaki dzień był wczoraj i jaki będzie jutro na podstawie informacji jaki jest dzisiaj dzień. Na początku roku wprowadziliśmy jej ruchomy kalendarz wyłącznie z dniami tygodnia, na którym codziennie zaznaczała jaki jest dzień. Do tego podśpiewywałyśmy sobie dni tygodnia do tej znanej piosenki z YOUTUBE (posłuchaj TUTAJ). Jestem też pewna, że dodatkowo Ola uczyła się dni tygodnia w przedszkolu. Na tej wiedzy możemy bazować wprowadzając strukturę kalendarza.

Odradzam Ci wrzucenie dziecka na głęboką wodę jeśli nie zna np. dni tygodnia, ale wierzę, że jako Rodzic znasz swoje dziecko najlepiej i wiesz, na co sobie pozwolić. Możesz użyć kart do wydruku pojedyńczo, wprowadzać je powoli, jak dziecko pozna np. dni tygodnia.

Materiały i wykonanie kalendarza na rzepy

Zależało mi na tym żeby za dużo nie wydać i użyć takich materiałów, które miałam już pod ręką. Jedyna rzecz, którą musiałam kupić to rzep. Materiały drukowałam na grubszym papierze – technicznym żeby były sztywne, szczególnie te elementy, które będą odrywane i ponownie przyczepiane. Wiem, że można takie materiały zalaminować i jeśli tak wolisz to śmiało, ale ja nie jestem wielką fanką laminowania. Uważam, że papier jest sensorycznie przyjemniejszy :)

Zużyłam:

  • RZEP: 5 metrów długości x 20mm szerokości, od razu z taśmą klejącą (uwaga, na elementy na tablicy zużyłam 3,8 metra, reszta została zużyta do przyczepienia tablicy na ścianie). Rzep nie zawsze miał długość wyciętego elementu, czasami przycinałam go krócej jak np. w liczbach porządkowych czy miesiącach.
  • klej do papieru (do zamontowania wydrukowanych kartek na kartonie)
  • karton (do stabilizacji, bo jednak nawet kartkę techniczną łatwo uszkodzić)
  • nożyczki
  • drukarka z kolorowym tuszem

Kalendarz ma format 4 kartek A4 (ten rozmiar się chyba nazywa A2 – o ile dobrze pamiętam z podstawówki). Wymiary w centrymetrach to 60 cm (długość) i 46 cm (szerokość). W tych wymiarach nie są doliczone koperty. Użyłam zwykłych, w formacie B5 (chyba tak się ten format nazywa). Uznałam po prostu, że estetyczniej będzie wrzucić je do koperty tak by były w zasięgu ręki.

Kalendarz na rzepy do pobrania TUTAJ

WAŻNA INFORMACJA:

  • strony 1-4 pozostawiamy nienaruszone
  • strony 5-9 wycinamy wszystkie elementy
  • polecam kupić biały rzep ;) wtedy nie rzuca się tak bardzo w oczy. Nie będę kryć – nie pomyślałam o kolorze przed zakupem. Po prostu z automatu wzięłam czarny…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *