4-tendencje-gretchen-rubin
Można prościej

Charakter a cele. Dlaczego ich nie realizujesz?

Zastanawialiście się kiedyś jak to się dzieje, że część waszych znajomych bardzo łatwo realizuje długie listy zadań a inni porzucają je dosłownie w momencie zapisania na papierze? Albo jak to się dzieje, że ktoś potrafi wspaniale zadbać o rodzinę, ale ma problem z zadbaniem o siebie? Odpowiedzią na to pytanie są cztery tendencje.

Wielbiciele Gretchen Rubin prawdopodobnie znają jej książkę pt. Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście. Zaledwie zarysowuje w niej temat czterech tendencji i tego jak wpływają na nasze życie, zmianę nawyków i wyznaczanie celów. Gretchen poszła o krok dalej i niedawno na polskim rynku została wydana kolejna pozycja na ten temat, pt. Cztery tendencje. Poznaj profile osobowości, aby żyć i działać skuteczniej. Nie ukrywam, że jest to książka, która otwiera oczy i pozwala lepiej zrozumieć siebie. Dlaczego? Bo wiedząc, którą wykazujemy tendencję jesteśmy w stanie tak wyznaczać cele by je ostatecznie realizować.

Korzystasz z Bullet Journala przy budowaniu nawyków. W tym wpisie znajdziesz podpowiedź jakie nawyki warto budować:)

Jakie to tendencje?

PRYMUS, BUNTOWNIK, OBOWIĄZKOWY i WĄTPIĄCY.

Co powoduje, że należymy do 1 z 4 tendencji? To nie znak zodiaku, dieta czy dom w którym się wychowaliśmy, a nasze… zobowiązania. Zobowiązania ukierunkowane dwojako: zobowiązanie wobec siebie (wewnętrzne) i wobec innych (zewnętrzne). W zależności od tego, które realizujemy możemy być:

  • Prymusem (realizuje wszystkie zobowiązania: względem siebie i innych, na równi),
  • Buntownikiem (nie realizuje żadnych zobowiązań – ani wewnętrznych ani zewnętrznych – takie osoby mają najwięcej problemów z realizacją zadań),
  • Obowiązkowym (realizuje zobowiązania wobec innych często kosztem siebie),
  • Sceptyk (realizuje zobowiązania wobec siebie ignorując zobowiązania wobec innych – kwestionuje je, analizuje, zadaje pytania zanim podejmie decyzję).

Jak to się przekłada na nasze planowanie i realizację zadań?

O realizacji celów wspominam bardzo dużo w pierwszym odcinku mojego podcastu – znajdziesz go TUTAJ. Celom poświęciłam praktycznie cały odcinek.

PRYMUSI

Są kompletnie bezproblemowi. Sam fakt, że się do czegoś zobowiązali sprawia, że realizują zadania. Czasami sprawiają wrażenie jakby zachowywali się jak roboty, bo nie potrafią zrozumieć osób, które zwlekają z realizacją zadania. Nie trzeba ich pilnować, nie potrzebują grup wsparcia – po prostu działają. Nie są to osoby, które potrzebują pomocy w realizowaniu zadań czy planowaniu celów. Wystarczy im powiedzieć, że trzeba coś zrobić – zrobią to od razu w pierwszym terminie.

BUNTOWNICY

Kwestionują wszystkie zasady i mają problem z zobowiązaniami wobec siebie samych. Uwielbiają łamać zasady, nawet jeśli to im szkodzi i pociąga negatywne konsekwencje. Nie podejmują się zobowiązań noworocznych, robią coś tylko dla zabawy – nigdy pod wpływem presji. Nie lubią, gdy im się czegoś zakazuje – najczęściej wtedy przestają mieć ochotę coś zrobić. Są trudni w małżeństwie, bo nie można na nich polegać. Ale też często nie wytrzymują sami ze sobą… Potrafią porzucić coś już w momencie w którym zdecydowali, że będą coś konkretnego robić.

Są w stanie zrobić coś dla kogoś, ale nie pod wpływem złożonych obietnic a wewnętrznej chęci. Mąż buntownik robi coś w określony sposób, bo myśli, że jego żonie będzie miło. Jeśli żona go o coś poprosi to on tego zadania nie wykona. Pomoże tylko wewnętrzne przekonanie, że chce sprawić komuś przyjemność.

SCEPTYCY

Muszą znać cel swojego działania – odpowiedzieć sobie „po co” to robię by to faktycznie robić. Potrzebują wyznaczania terminów żeby zrealizować zadanie w przeciwnym wypadku będą roztrząsać daną kwestię tygodniami – albo i dłużej, dopóki nie znajdą najlepszego rozwiązania. Często irytują otoczenie swoimi pytaniami. Sceptycy spełniają tylko swoje oczekiwania, mają problem z oczekiwaniami zewnętrznymi.

Ktoś z zespołu może uznać, że dany problem można rozwiązać szybko w określony sposób a Sceptyk będzie jedyną osobą, która to zakwestionuje i pójdzie szukać lepszego rozwiązania. Ich charakter nie pozwala im po prostu podjąć decyzji: roztrząsają nawet drobne sprawy np. tygodniami wybierają najlepszy notes do pracy, co często trzyma ich w miejscu. Potrzebują terminów, ale i swobody w działaniu. Odrzucą każde zewnętrzne oczekiwanie, którego nie uznają za zgodne ze sobą.

OBOWIĄZKOWI

Zrobią wszystko dla innych a nic dla siebie. To osoby o które muszą dbać inni, bo w momencie, w którym poczują się wyzyskiwani po prostu odchodzą. Jeśli obowiązkowy musi coś zrobić potrzebuje grupy przed którą się do tego zobowiąże – wtedy nigdy nie zawiedzie. Jeśli uzna, że będzie robić coś sam najpewniej tego nawet nie zacznie. Jest ich najwięcej w naszym otoczeniu i świat funkcjonuje właśnie dzięki nim.

Tendencje a nasze działania

Nie będę kryć, że tendencje przekładają się na nasze funkcjonowanie i realizację celów. Prymus zrobi coś, co zrobić musi – wystarczy mu powiedzieć, że trzeba pić wodę dla swojego zdrowia i będzie to robić. Buntownik musi sam uznać, że chce tą wodę pić by być zdrowym – absolutnie nie wolno mu tego nakazać. Trzeba mu przedstawić argumenty za i zostawić prawo do decyzji. (Nie mamy pewności, że się zgodzi, ale zwiększa to szanse, że nas posłucha.)

Wątpiący musi przeanalizować czy chce być zdrowy, zapoznać się z badaniami na ten temat i uznać, że mówią prawdę. A Zobowiązany potrzebuje prośby bliskiej osoby, w wyniku której zobowiąże się do picia wody.

Każda tendencja odwołuje się do innych wartości. Wiedząc jakich jesteśmy w stanie wpływać nie tylko na innych, ale też siebie. Bo jeśli jesteśmy buntownikiem to nie możemy sobie nic narzucić inaczej od razu zaczniemy tą decyzję kwestionować. Sceptyk będzie musiał poznać cel jakiegoś działania, określić czemu chce coś zrobić a prymus po prostu to zrobi.

Gorąco polecam książkę „4 tendencje” by wykorzystać tą wiedzę w codziennym, skuteczniejszym działaniu. No chyba, że jest się Prymusem – wtedy po prostu się działa :)

Tematykę obowiązków w związku znajdziesz jeszcze w tym wpisie – dzielę się tam podziałem obowiązków z moim Mężem (obowiązkowym;))

***

Chcesz zrobić sobie test Gretchen Rubin i odkryć jaka tendencja dominuje u Ciebie? Kliknij TUTAJ. Test w języku angielskim.

Chcesz kupić książkę o 4 tendencjach Gretchen Rubin? Sprawdź na ceneo najkorzystniejszą ofertę. Kliknij TUTAJ.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *