sprzatanie=lista-zadan-plan-sprzatania
Pobierz i wydrukuj

Harmonogram sprzątania, który ułatwia życie (i jest realny nawet przy dziecku ;))

Pobierz, uzupełnij i stosuj na co dzień swój harmonogram sprzątania. I chociaż wiem, że my kobiety ogarniamy wszystko to taka rozpiska to świetny sposób by zaangażować w sprzątanie swojego partnera. Po pierwsze: możemy wspólnie wyznaczyć obowiązki, które od dziś przechodzą na niego. Lub, drugie rozwiązanie: określić, że jeśli jakaś rzecz w danym dniu nie jest zrealizowana to po prostu ją robimy. Unikamy w ten sposób wyrzutów: nie domyśliłeś się, że trzeba zrobić to i to?! A no już nie będzie musiał się domyślać, wystarczy zajrzeć na harmonogram.

Harmonogram sprzątania – kilka uwag

Harmonogram sprzątania zawiera kilka gwiazdek, które sugerują dostosowanie do preferencji użytkownika. Innymi słowy: są to zachowania, które stosuję tylko w określonych sytuacjach. Mimo, że mycie lustra mam na codziennej liście zadań to zależy ono w dużej mierze od tego, w jakim stanie jest to lustro. Czasami Ola dotknie go ręką i muszę je myć codziennie. A czasami przez kilka dni jest czyste. To samo tyczy się drzwi lodówki. Mokre plamy staram się zmywać na bieżąco, ale mimo tego same drzwi również od czasu do czasu wymagają przemycia. Zresztą tak samo jak podłoga w kuchni ;) Szczególnie po zabawach z mąką i wodą :D

UWAGI z harmonogramu

Ścielenie łóżka: jeśli masz oddzielną sypialnię w której tylko spisz to wybacz, ale ścielenie łóżka jest wyłącznie stratą czasu. Oczywiście rób to jeśli to lubisz, ja ścielę łóżko wyłącznie w momencie w którym robię generalne porządki sypialni raz w miesiącu lub gdy… spodziewam się gości.

Segregacja ubrań: nie zdarza mi się codziennie. Mam na półce w szafie wyznaczone miejsce w którym zbieram stos ubrań. Ten stos jest segregowany przed cotygodniowym praniem kiedy upewniam się czy czegoś jeszcze do prania nie dorzucić. Oczywiście wtedy robię porządek z ubraniami. Ułatwia to kontrolowanie stanu szafy.

To samo dotyczy dokumentów. Mam jedno miejsce w którym je zbieram żeby raz w tygodniu trafiły na swoje miejsce – do wyznaczonych segregatorów. Zdarza mi się porządkować je częściej, ale świadomie ustawiłam sobie to zadanie na raz w tygodniu by nie traktować go jako wymówki by nie robić innych rzeczy.

Pudełko chaosu – czym jest to magiczne pudełko?

Mamy na biurku pudełko do którego lądują wszystkie drobiazgi: długopisy, klej, nożyczki, notesiki, faktury, kable, paragony… Jednym słowem: śmieci, które powinny wylądować na swoim miejscu. A czasami nie mamy tych magicznych 2 minut żeby je odłożyć – wrzucamy je wtedy na szybko do pudełka chaosu. Po czym w wolniejszym dniu odkładamy już na swoje miejsce. Jest to też pierwsze miejsce w które zaglądamy jeśli czegoś szukamy.

W sypialni i pokoju dziennym tworzą się naturalne strefy chaosu. Są to fotele na które rzucamy ubrania, pufy, biurka zawalone książkami, półki pełne magazynów czy innych drobiazgów, które tam odkładamy. Raz w tygodniu daję sobie czas na to by te strefy sprzątnąć w miejscach, w których nie robię tego na co dzień: czyli w sypialni i łazience. (Twoje kosmetyki też lubią wychodzić z koszyczków ;)?)

Harmonogram a jego podział

Na liście zadań tygodniowych i miesięcznych ciemnym kolorem zaznaczyłam czynności wykonywane przeze mnie co tydzień. Kolor jasny odpowiada za czynności wykonywane raz w miesiącu. Są one też oddzielone widoczną linią.

W przypadku pokoju dziennego zalecam wykonywanie czynności wieczorem – tak by miło zakończyć dzień i nie musieć zostawiać sobie tych czynności na ranek. Ma się wtedy przyjemne uczucie, że wchodzimy do czystego, harmonijnego pomieszczenia. Dużo łatwiej zacząć nam dzień w tak czystym miejscu. Na ranek można zostawić sobie odkurzenie pokoju.

Harmonogram dla Ciebie

W pliku znajdziesz też wersję do samodzielnego uzupełnienia. Wiem, że harmonogram będzie wyglądać inaczej w zależności od tego czy mieszkamy w mieszkaniu czy domu wolno-stojącym. Inaczej przy noworodku a inaczej przy nastolatkach (które też powinny być wdrożone w obowiązki domowe).

Kliknij w obrazek i pobierz swój harmonogram sprzątania w wersji PDF do druku.