nad-czym-pracowac-w-2021
Pobierz i wydrukuj

Nad czym pracować w roku 2021? Jakie cele sobie wyznaczyć? Arkusz do analizy 8 sfer życia.

Pobierz i wydrukuj materiały do inspiracji – określ działania jakie podejmiesz w 8 obszarach życia i zacznij je realizować w nowym roku. We wpisie znajdziesz kilka przydatnych zadań i dokładne wskazówki/ podpowiedzi jak określić swoje cele na 2021 rok. Jeśli nie wiesz co chcesz zmienić w 2021 – ten wpis jest z pewnością dla Ciebie ;)

O swoich celach na poprzedni nowy rok pisałam trochę więcej we wpisie o lekcjach z 2019 roku i celach na 2020. Sprawdź go, jeśli szukasz naprawdę dużej porcji inspiracji.

Cele na 2021

Czy to w ogóle ma sens? Wiele razy zastanawiałam się nad tym, czy warto tracić czas na wyznaczanie sobie celów na nowy rok. Przecież to do niczego nie prowadzi – poza tym, że siadam i analizuję: co bym chciała w życiu osiągnąć. I właśnie w tym jest największy sens takiego wyznaczania sobie celów: siadam i dokonuję ewaluacji, na którą nie mam czasu na co dzień. Taka analiza powinna się odbywać średnio raz w miesiącu żeby zobaczyć czy nasze działania przekładają się na określone rezultaty. Bo często jest tak, że pod koniec roku budzimy się ze snu i okazuje się, że mieliśmy zmienić partnera, auto i mieszkanie (jako przykład) a wciąż tkwimy w tym samym toksycznym związku, narzekamy na niewygodę w drodze do pracy i nie możemy już patrzeć na kolor ścian. Ale wciąż tkwimy w tym samym miejscu.

Trzy proste kroki by wyznaczyć sobie cele

Raz w roku wygospodaruj sobie 10 minut spokoju i określ (bez jakichkolwiek ograniczeń!) co chcesz osiągnąć w nowym roku? Jakie marzenia zrealizować? O jakich celach myślisz? A swojego wewnętrznego krytyka zostaw za drzwiami. To twój moment – nie jego. Zaprosisz go później.

Przyjrzyj się szczerze swoim sferom życia i oceń (ale tak z głębi serca), która boli cię najbardziej, która wymaga najszybszych działań i jakich konkretnie? Określ bardzo precyzyjnie, co musisz zmienić. Co ją poprawi?

Jak je „ulepszysz”? A może nie chcesz wcale ulepszać? Nie jest nigdzie powiedziane, że to życie, które wiedziesz teraz wymaga jakiejkolwiek poprawy. Jeśli sfera zawodowa czy uczuciowa nie potrzebuje zmian to… nic nie zmieniaj! Masz pracować nad tym, co rzeczywiście chcesz zmienić.

I krok trzeci: zapisz sobie konkretnie, co zmienisz. Wracaj do tego regularnie, zaglądaj, analizuj. Monitoruj jak blisko celu jesteś.

Ale też nie traktuj swoich celów jak wykutych w kamieniu. Dlaczego? Bo życie jest ciągłą zmianą. Jeśli w trakcie roku zajdziesz w ciążę to może się okazać, że zmiana pracy będzie niemożliwa. To naturalne, że przełożysz ją na nowy rok albo i kolejny. Albo jeśli nagle pojawi się okazja na zagraniczny wyjazd to zamiast oszczędzać na mieszkanie użyjesz oszczędności właśnie w tym momencie. (Czego ci nie polecam, ale czasami pojawia się okazja „teraz albo nigdy” :))

Jeszcze jedna wskazówka w kwestii celów:

Ważne jest by pamiętać o nich i zaglądać do swoich notatek/ bujo/ kalendarzy regularnie. Nie popełniaj tego błędu, że odkryjesz swoje zapiski na koniec roku 2021 by przekonać się, że żaden cel nie został zrealizowany. Żeby odhaczać zadania i spełniać swoje marzenia trzeba o nich pamiętać i tak pokierować swoimi codziennymi działaniami żeby je spełnić.

Dość wstępu, czas na konkrety ;)

Tutaj ściągniesz sobie cały plik CELE na 2021 – druknij, wypełnij i po sprawie.

Specjalnie dorzuciłam ci taki skrótowiec celów. To oczywiście moja luźna propozycja, ale może coś jeszcze przyjdzie ci do głowy i postanowisz to sobie zanotować po przeczytaniu tych celów. Jak się głębiej nad nimi zastanowić to niektóre sfery życia są dość mocne ze sobą powiązane. Zmiana pracy może wiązać się z podwyżką = oszczędzanie na podróż. Albo zadbanie o zdrowie doprowadzi do podniesienia poziomu energii i zrealizowania pomysłu na wyprawę, do której wcześniej nie miałaś kondycji. Ot taka luźna propozycja.

Zamiast drukowania

Oczywiście: nie musisz ich wcale drukować. (Wiesz, że lubię rozwiązania zero waste.) Możesz po prostu wynotować sobie te dziedziny w swoim BuJo albo kalendarzu i przeanalizować: co właściwie chcesz w swoim życiu zmienić. Z pomocą przychodzą 2 arkusze pytań pomocniczych, które – mam nadzieję – okażą się pomocne.

Wbrew pozorom te pytania są dość ważne.

Skłaniają do większej refleksji niż samo wypisanie sobie zdań do zrealizowania. Bo tak naprawdę wpisać możesz WSZYSTKO – papier to przyjmie, nie oceni, nie zakwestionuje. I dopiero analizując takie działania jak to, co zrobisz dla siebie w tym roku albo czemu poświęcisz większą uwagę – zrozumiesz, czego naprawdę ci trzeba. A to przełoży się na konkretne cele.

Pamiętaj też: w każdym momencie nowego roku możesz dopisać sobie NOWY CEL. Nigdzie nie jest powiedziane, że musisz zrealizować to, co wyznaczasz sobie ileś miesięcy wcześniej. Dostosuj plany do swojego życia i działaj!